Lifelines and Accessories
- (9)
- (1)
- (14)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (16)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (20)
- (25)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (13)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (3)
- (35)
- (1)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (15)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (11)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (6)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (4)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (7)
- (3)
- (2)
- (9)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (14)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (4)
- (8)
- (1)
- (10)
- (1)
- (9)
- (8)
- (4)
- (6)
- (17)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (22)
- (2)
- (30)
- (20)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (15)
- (8)
- (2)
- (18)
Filtered Search Results
3M™ DBI-SALA™ Talon™ Quick Connect Self Retracting Lifeline
Nylon web with hook and quick connector for harness mounting.
| Weight (Metric) | 1 kg |
|---|
3M™ DBI-SALA™ Nano-Lok™ Extended Length Self Retracting Lifeline
3M™ DBI-SALA™ Nano-Lok™ Extended Length Self Retracting Lifeline with ANSI, ASTM, and OSHA safety compliance
| Product Type | Self-retracting Lifeline |
|---|---|
| Capacity (English) | 420 lb. |
| Capacity (Metric) | 190 kg |
| Certifications/Compliance | ANSI Z359.14, ASTM F887, OSHA 1926.502 |
| For Use With (Application) | Automotive, Construction, General Industry, Manufacturing, Military Maintenance, Repair and Operation (MRO), Pharmaceutical, Transportation, Utilities, Wind Energy |
3M™ DBI-SALA™ Sealed-Blok™ Self Retracting Lifeline - Retrieval/Bracket - Cable
Will extend as the user moves away and retract automatically, enabling the user to move about within a recommended working area at normal speeds. Should a fall occur, a speed sensing brake system will activate stopping the fall and reducing the forces imposed on the user to safe levels.
3M™ DBI-SALA™ Nano-Lok™ Tie-Back Twin-Leg Quick Connect Self Retracting Lifeline
Designed for ease-of-use and is ideal for direct connection to most harnesses.
3M™ DBI-SALA™ Ultra-Lok™ Self Retracting Lifeline, Retrieval
3M™ DBI-SALA™ Ultra-Lok™ Self Retracting Lifeline features a 3-way emergency retrieval winch, mounting bracket, swiveling snap hook and anchorage carabiner.
| Length (Metric) | 15.24 m |
|---|---|
| Product Type | Self-Retracting Lifeline - Retrieval |
| Capacity (English) | 310 lb. |
| Color | Silver,Blue |
| Capacity (Metric) | 141 kg |
| Length (English) | 50 ft. |
| Weight (English) | 22.8 lb. |
| Weight (Metric) | 10.34 kg |
3M™ DBI-Sala™ Ultra-Lok™ Web Self-Retracting Lifelines
Consists of anti-ratcheting twin disc brake system with an audio indicator for security
| Diameter (English) | 1 in. |
|---|---|
| Product Type | Self-retracting lifeline |
| Diameter (Metric) | 2.54 cm |
| Certifications/Compliance | OSHA, ANSI, ANSI Z359 |
3M™ DBI-SALA™ Nano-Lok™ Twin-Leg Quick Connect Self Retracting Lifeline - Web
Designed for ease-of-use and is ideal for direct connection to most harnesses. The extremely compact and lightweight design is virtually unnoticeable on your back, staying out of the way and making it ideal as a lanyard replacement.
| Capacity (English) | 420 lb. |
|---|---|
| Capacity (Metric) | 190 kg |
| Length (English) | 6 ft. |
| Material | Web,Zinc-plated Steel,Nylon Thermoplastic |
| For Use With (Application) | Construction, General Industrial, Mining, Oil and Gas, Transportation, Utilities, Wind Energy |
3M™ PROTECTA™ Self Retracting Lifeline - Retrieval
3M™ PROTECTA™ Self Retracting Lifeline - Retrieval features 50 ft. (15.2 m) of 3/16 in. (5 mm) galvanized steel wire rope with 3-way emergency retrieval winch, swiveling snap hook, aluminum housing and anchorage carabiner.
3M™ DBI-SALA™ Ultra-Lok™ Leading Edge Self Retracting Lifeline - Cable
Stainless steel components, an anti-ratcheting brake system and a semi-sealed design provide the user with a system built to last. Lifeline will extend as the user moves away and retract automatically enabling the user to move about within a recommended working area at normal speeds.
3M™ DBI-SALA™ Self-Rescue
A flexible device that attaches to your current safety harness and allows you to lower yourself to safety in the event of a fall. This rescue plan minimizes risk for you, your coworkers and emergency response personnel. Leaves no worry about being left suspended after an arrested fall event.
| Includes | Detachable self rescue system, self contained nylon pack with molded padding |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 130 to 310 lb. |
| Product Type | Rope Lifeline |
| Capacity (English) | 130 to 310 lb. |
| Color | Blue |
| Capacity (Metric) | 59 to 141 kg |
| Material | Braided Technora Rope |
| Certifications/Compliance | OSHA 1926.502, ANSI Z359.4 |
| For Use With (Application) | Construction, General Industrial, Mining, Oil and Gas, Transportation, Utilities |
3M™ DBI-SALA™ Sealed-Blok™ 130 ft. Self Retracting Lifeline
DBI-SALA™ Sealed-Blok™ 130 ft. Self Retracting Lifeline with galvanized steel cable
3M™ DBI-SALA™ Nano-Lok™ Edge Twin-Leg Tie-Back Quick Connect Self Retracting Lifeline
Designed for foot-level tie-off and sharp edge applications.
3M™ PROTECTA™ Rebel™ Twin-Leg Self Retracting Lifeline - Web
Can economically replace simple lanyards with the versatility and added safety of a self retracting lifeline. The lifeline will extend as the user moves away, and retract automatically enabling the user to move about within a recommended working area at normal speeds.
3M™ DBI-SALA™ Sealed-Blok™ Self Retracting Lifelines
DBI-SALA™ Sealed-Blok™ Self Retracting Lifelines with environmentally sealed dynamic components
| Length (Metric) | 9.1 m |
|---|---|
| Product Type | Self-retracting Lifeline |
| Capacity (English) | 420 lb. |
| Capacity (Metric) | 190 kg |
| Length (English) | 30 ft. |
| Material | Zinc-plated Steel |
| Certifications/Compliance | ANSI A10.32, ANSI Z359.1, ANSI Z359.14, ANSI Z359.4, OSHA 1910.66, OSHA 1926.502 |
3M™ PROTECTA™ Rebel™ Self Retracting Lifeline - Web
Can economically replace simple lanyards with the versatility and added safety of a self retracting lifeline. The lifeline will extend as the user moves away, and retract automatically enabling the user to move about within a recommended working area at normal speeds.
| Includes | Polyester web with steel snap hook, swiveling anchorage and carabiner |
|---|---|
| Width (English) | 1 in. |
| Product Type | Self-retracting Lifeline - Web |
| Capacity (English) | 310 lb. |
| Color | Red |
| Capacity (Metric) | 141 kg |
| Material | Zinc-plated Steel |
| For Use With (Application) | Construction, General Industrial, Mining, Oil and Gas |
| Width (Metric) | 2.5 cm |